Sağlık Turizmi Tanımı

Sağlık turizmi tanımı, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için bulunduğu ülkeden bir başka ülkeye gitmek olarak açıklanabilir. Bugün dünya çapında önemli sayıda insanın sağlık turizmi amaçlı olarak yer değiştirdiği bilinen bir gerçektir. Sağlık turizmine yapılan harcamaların ise 500 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Son yılların yükselen trendlerinden birisi olan sağlık turizmi nerelerde yapılır?

Sağlık Turizmi Tarihçesi

Sağlık turizmi tarihçesi sanıldığı kadar yeni değildir. Antik çağlarda insanların şifa bulmak için bulundukları bölgelerden başka bölgelere gittikleri bilinir. Hekimlik dünyanın en eski meslekleri arasında yer alır. Bununla birlikte geçmiş zamanlarda sağlık turizminin temelini şifalı su kaynaklarına ulaşmak da oluşturur. Antik Yunan’da Apollon ile Koronis’in çocukları Asklepios adına yapılan tapınaklar sağlı açısından en elverişli olan topraklar üzerine kurulmuştur. Bu tapınaklara o zamanlarda pek çok bölgeden insanın tedavi olmak amacıyla geldiği bilinir. Tapınaklardan sadece İzmir Bergama’da olanı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Tapınak aynı zamanda dönemin hekimlerinin yetiştiği bir okul olarak da hizmet vermiştir. Bu nedenle sağlık turizmi tanımı yapılırken konuyu antik çağlardan itibaren ele almak bir zorunluluktur.

Günümüzde sağlık turizmini üç ana başlık altında incelemek mümkündür. Tıp turizmi, termal turizm, yaşlı ve engelli turizmi olarak adlandırılan bu başlıklar altında hizmet veren çok sayıda sağlık kuruluşu bulunur. Ülkemizde tıbbi sağlık turizmi istanbul gibi sağlık kurumları açısından zengin kentlerde daha sık talep gören bir çeşit. Termal turizmde ise Türkiye genelinde yer alan kaplıcalar dünya çapında ün yapmış durumdalar. Türkiye sınırları içerisinde JCI (Joint Commission International) akreditasyonu sağlanmış 48 adet sağlık kuruluşu bulunur. 0 850 288 38 38 numarasıyla hizmet veren Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi ise Almanca, Arapça, İngilizce, Farsça, Fransızca, Rusça dillerinde günün her saatinde hizmet vermektedir.

Tedavi İmkanları Artıyor

Sağlık turizmi tanımı en net şekliyle tedavi olanaklarının arttığı bilgisini de ortaya koyar. Kendi ülkelerinde yeterli sağlık olanaklarını bulamayan ya da ekonomik olarak tedavi olmaya gücü yetmeyenler alternatif kanallara erişebilmekteler. Bununla birlikte fizik tedavi, rehabilitasyon gibi süreçleri atlatmak için de bir başka ülkenin coğrafi şartlarından faydalanmak son yılların popüler tedavi biçimleri arasına girmiş durumda.

En net haliyle sağlık turizmi tanımı